Y E S

Yükleniyor...

Dünyada 2019 yılında Çin’de ortaya çıkan yeni corona virüsü (COVID-19), sadece Çin’de değil tüm dünyada hayatı sekteye uğrattı. Türkiye’de ilk vakaların Mart 2020 itibariyle görülmesi, eğitim başta olmak üzere birçok alanı etkiledi. Virüsün eğitime etkisi, eğitim-öğretim sisteminin daha önce hazır olmadığı bir sistem olan online eğitim sistemine geçmesine neden oldu.

Corona Virüsü Nasıl Ortaya Çıktı?

Corona virüsü, Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayıldı. İlk olarak yarasadan insana bulaştığı düşünülüyor. Ancak ilk defa nasıl bulaştığına dair kesin bir bilgi bulunmuyor. Bu virüs yüksek bulaşma oranına sahip. İnsanlar arasında tükürük gibi damlacıklar aracılığıyla yayılıyor. Bu nedenle insanlar arasındaki temasın ve mesafenin korunması çok önemli.

Corona Virüsü Eğitimi Nasıl Etkiledi?

Virüsün yayılmasıyla birlikte eğitim alanında önemli değişimler yaşandı. Bu değişimler sadece Türkiye’de değil dünyanın diğer ülkelerinde de gözlemlendi. Değişimlerin asıl nedeni, bulaşmayı azaltarak salgını kontrol altına almaktı.

Yüz Yüze Eğitime Ara Verildi

Alınan önlemlerden ilki, geçici süreyle yüz yüze eğitime ara vermek oldu. Bu süreçte salgının kontrol altına alınacağı düşünülse de durum bunun tam tersi oldu. Hem ilköğretim, ortaöğretim ve lise hem de üniversite seviyesinde tüm okullar kapatıldı. Ancak salgının azalmaması farklı önlemlerin alınmasına yol açtı.

Uzaktan Eğitim Uygulanmaya Başladı

Yüz yüze eğitime ara verilmesinden sonra eğitimi devam ettirmek için çözümler arandı. Uzaktan eğitim, Türkiye’de corona virüsü kaynaklı aksaklıkların önüne geçmek için uygulanmaya başladı. Uzaktan eğitim, eğitimin tüm kademelerinde aktif olarak uygulanıyor. Her ne kadar Türkiye’de okullar güz dönemi başında açılsa da vaka sayılarının artması nedeniyle yüz yüze eğitime yeniden ara verildi.

Alternatif Öğrenme Kanalları Keşfedildi

EBA ile uzaktan eğitime ek olarak okullar kendi uzaktan eğitim sistemleriyle de eğitim-öğretime devam ediyor. Özellikle üniversiteler farklı sistemleri kurarak en verimli şekilde derslere devam etmeye çalışıyor.

Eğitimde Bir Sonraki Adım

Salgının henüz kontrol altına alınamaması nedeniyle eğitime etkisi bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Bu durumda uzaktan eğitim sistemleri, öğrencilerin ihtiyaç duydukları eğitime kavuşmanın en önemi yolu olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Yardım lazım mı? Bize yazın