Y E S

Yükleniyor...

COVID-19 birçok meslek gibi öğretmenlerin de normal görevlerinde değişimlere yol açtı. Okulların kısa bir süreyle de olsa yüz yüze açılması, öğretmenlerin ve öğrencilerin yeni bir düzene ayak uydurmasını zorunlu kıldı. Okullarda öğretmenlere düşen görevler sadece eğitim vermekle sınırlı kalmayarak öğrencilerin ve kendilerinin sağlığını da koruma görevine dönüştü. Peki öğretmenler kısa süreli yüz yüze eğitim döneminde ne gibi görevleri üstlendi?

Okullarda Gerekli Önlemlerin Alınması ve Uygulanması

Mevcut durumda tüm eğitim-öğretim yıl sonuna kadar online eğitime dönmüş olsa da dönemin başında birçok sınıf seviyesi kademeli yüz yüze eğitime geçti. Kademeli yüz yüze eğitimde ilkokul 1. sınıf öğrencileri başta olmak üzere birçok öğrenci haftanın belli günlerinde okula gitmeye başladı.

Okullarda öğretmenlere düşen görevler ise herkesin bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatıp eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmesini sağlamaktı. Tüm çabalara ve özene rağmen artan vaka sayısı eğitimin tekrar uzaktan eğitime dönmesine neden oldu. Vaka sayıları açısından en doğru adım bu olsa da öğretmenlere dönemin başında düşen görevlere gelecekteki olası yüz yüze eğitime hazırlıklı olmak açısından bakmakta fayda var.

Öğrenciler Arasında Gerekli Sosyal Mesafenin Ayarlanması

Sosyal mesafe, COVID-19 virüsünün yayılmasını engellemede büyük önem taşıyor. Öğrencilerin sürekli olarak iç içe bulunduğu okullarda ise sosyal mesafeyi ayarlamak oldukça zor olabilir. Özellikle de anaokulu ve ilkokul çağındaki küçük çocuklar söz konusu olduğunda bu daha da zor olur. Öğretmenler ise okullarda sosyal mesafenin korunması için gerekli önlemleri alma konusunda çaba göstermektedir.

Uzaktan Eğitime Daha Fazla Önem Verilmesi

Yüz yüze eğitim günlerini sınırlandırıp uzaktan eğitime önem vermek de öğretmenlere düşen görevler arasında yer alıyor. Öğretmenlerin eğitim sürelerini doğru ayarlaması önemli. Yüz yüze eğitimde müfredatın daha zorlu konuları işlenirken uzaktan eğitimde pekiştirme çalışmaları yapılabilir. Burada öğretmenlerin görevi, doğru bir ders planı yaparak öğrencilerin öğrenme süreçlerini kolaylaştırmak.

Öğrencilerin ve Öğretmenlerin Sağlığını Koruma

Okullarda öğretmenlere düşen görevler arasında hem öğrencilerin hem de kendilerinin sağlığını korumak büyük önem taşıyor. Bu nedenle öğretmenler maske, mesafe, hijyen gibi kuralların titizlikle uygulanmasına dikkat ediyorlar. Öğrencilere korona virüs ve sağlık konularında eğitim vererek öğrencilerin farkındalığını arttırmaya yardımcı oluyorlar.

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Yardım lazım mı? Bize yazın