Y E S

Yükleniyor...

Çalıştığınız ders her ne olursa olsun verimi düşüren en büyük etken, çevrenizde bulunan dikkat dağıtıcı şeylerdir. Bu dikkat dağıtıcılar kimi zaman bir televizyon, radyo ya da bilgisayar olabilirken kimi zaman da gürültü ya da müzik sesi olabilmektedir. Özellikle teknolojiyle bu kadar iç içe yaşadığımız bir çağda, teknolojik aletlerin, sosyal medyanın ve internetin en büyük dikkat dağıtıcılar arasında olduğunu söylemek gerekmektedir. Bu nedenle ders çalışırken tüm bunlardan uzak kalmalı ve tamamen derse konsantre olmalısınız.

 

Ders çalışmak, her zaman günlük hayatınızdan farklı bir yere koymanız gereken bir etkinliktir. Günlük hayatın koşuşturmacasını, stresini ve yorgunluğunu ders çalışmalarınıza yansıtmamalısınız. Böylelikle ders çalışma veriminizi artırabilirsiniz. Aynı zamanda bir ders çalışma programı yapmanız, size motivasyon sağlayacak ve ders çalışmalarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

 

Farklı yerlerde ders çalışmak veriminizi düşürebilir. Bu nedenle ders çalışacağınız alanı bir kere seçmeli ve orayı veriminizi artıracak şekilde düzenlemelisiniz. Çalışma masanızı dikkat dağıtıcı nesnelerden arındırmalı ve ders çalışırken ihtiyaç duymayacağınız teknolojik aletleri masadan uzaklaştırmalısınız. Bu sayede daha rahat konsantre olabilir ve veriminizi artırabilirsiniz. Motivasyonunuzu artıracak bir nesneyi, fotoğrafı ya da görünce size mutluluk verecek bir çiçek ya da bibloyu da masanızda bırakabilirsiniz.

 

Günün büyük bir bölümünü ayırdığınız cep telefonunuza ve bilgisayarınıza ders çalışmanız esnasında veda etmelisiniz. Gerekirse sessize ya da uçak moduna almalısınız ki, gelen bildirim ya da arama sesleri sizi etkilemesin. Bu yöntemin, veriminizi nasıl artırdığını görünce, inanamayacaksınız.

 

Ders çalışma veriminizi artıran en önemli faktörlerden biri de bu etkinliğe ayırdığınız süre ve doğru zamanda verdiğiniz düzenli molalardır. Yoğun bir ders çalışma sürecinde, kaç saat ders çalıştığınızın farkına varmayabilir ve belli bir süre sonra ister istemez yitireceğiniz konsantrasyonunuzdan dolayı, kendinizi ders çalışamıyor zannedebilirsiniz. Bu nedenle, belirli aralıklarla mola vermeli, kalkıp dolaşmalı hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendinizi dinlendirmelisiniz. Oturarak çalıştığınız için belinizi ve omuzlarınızı çalıştıran hafif egzersizler yaparak bu molalarda yenilenebilirsiniz. Vereceğiniz bu molaları, aynı zamanda yapacağınız küçük atıştırmalarla renklendirebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Yardım lazım mı? Bize yazın