Y E S

Yükleniyor...

Ders çalışırken en büyük ihtiyacımız motivasyondur. Ders çalışma motivasyonumuzun azalması önce verimi düşürür, ardından başarısızlığı getirir. Bu nedenle ders çalışma motivasyonunun yüksek tutulması, düştüğünde ise kısa sürede artırılması gerekmektedir. Ders çalışma motivasyonunu düşüren en büyük etken, ders çalışmanın bir zorunluluk olarak görülmesidir.

 

Oysa ki, ders çalışmak hiçbir zaman zorunluluk değildir. Ders çalışmak bir basamaktır. Eğer gerçekleşmesi için çaba göstermeniz gereken hayalleriniz varsa, ders çalışmayı ve belli sınavlara girmeyi de kabul etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle, hiç kimse sizi ders çalışmaya zorlamaz. Ders çalışmanızın tek amacı, hayallerinize kavuşmaktır.

 

Ancak başarı, her şey değildir. Eğer kendinizi sadece başarıya endekslerseniz başarısız olmanız durumunda kendinizi boşluğa düşmüş bir vaziyette bulabilirsiniz. Bu düşünce, zaman zaman aklınıza takılabilir ve başarısızlık korkusuyla motivasyonunuz düşebilir. Buna izin vermemelisiniz çünkü sınava hazırlık sürecinde karşılaşılan başarısızlıkların telafisi mümkündür ve hayat bir sınav sonucuna indirgenemeyecek kadar önemlidir.

 

Eğer kendinizden ve hayallerinizden emin bir şekilde sınavlara hazırlanırsanız, motivasyonunuzu hiçbir zaman kaybetmezsiniz.

 

Ders çalışma motivasyonunuzun artıp azalmasında etkili olan bir diğer faktör de ders çalışma ortamınızdır. Kimileri sessiz ve düzenli bir ortamda daha verimli bir şekilde ders çalışabilirken, kimileri ders çalışma esnasında müzik dinlemekte ve bunun verimine olumlu bir etki yaptığını söylemektedir. Bu nedenle siz de sık sık motivasyon kaybı yaşamak istemiyorsanız, nasıl bir ortamda ders çalışırken verim aldığınızı gözlemleyin ve o ortamı sağladıktan sonra ders çalışmaya başlayın. Bu da önemsiz gibi gözükse de aslında gayet önemli ve değerli bir ipucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Çalışma masanızın üzerinde ya da odanızda dikkatinizi dağıtacak ve ders çalışma motivasyonunuzu düşürecek hiçbir nesnenin olmamasına özen göstermelisiniz. Çalışma masanıza gördükçe size motivasyon sağlayacak bir fotoğraf koyabilirsiniz. Bu ailenizin, sevdiklerinizin ya da kazanmak istediğiniz üniversitenin fotoğrafı olabilir. Eğer sınavda başarılı olursanız ödül olarak gideceğiniz tatil beldesinin bir manzara fotoğrafıyla da çalışma masanızı süsleyebilir, bunlara baktıkça da sınava hazırlık sürecindeki motivasyonunuzu artırabilir ve başarıya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Yardım lazım mı? Bize yazın