Y E S

Yükleniyor...

Sizin için en doğru mesleği seçmek, belki de hayatınızda verebileceğiniz en önemli ve kritik kararlardan biridir. Çünkü bir meslek seçmek, aynı zamanda bir yaşam biçimi seçmektir. İnsan, seçtiği meslekle ömrünü geçirir. Bu nedenle mesleğini sevmesi oldukça önemlidir. Doğru meslek seçimi yapabilmek için birtakım desteklere ihtiyaç duyulabilir.

 

Öncelikle seçtiğiniz mesleğin hayallerinizde yeri olduğundan emin olmalısınız. Her ne kadar zor olursa olsun eğer bir mesleği gerçekten istiyorsanız, çalışırken asla çalışıyor gibi hissetmeyecek, aksine sevdiğiniz bir hobinizi yapıyormuş gibi hissedeceksiniz. Sevdiğiniz mesleği seçmek, aynı zamanda size mutlu bir üniversite hayatı da sunacaktır. Bu nedenle meslek seçimi yaparken, hobilerinize göz atmanız ve ne yaparken mutlu olduğunuzu iyi tespit etmeniz gerekmektedir. Nelerden keyif alıyorsanız, onu meslek edinmelisiniz.

 

Seçeceğiniz meslek, hayallerinizde yeri olduğu kadar becerilerinize de hitap etmelidir. Örneğin çok iyi resim yapıyorsanız ve resim yapmayı seviyorsanız grafik tasarım okuyabilir ve bu alanda kendinize bir kariyer planlaması yapabilirsiniz. Becerilerinize hitap eden bir mesleği seçmek, size kariyerinizde daha kısa sürede yükselme imkanı da sağlayacaktır.

 

Meslek seçimi yaparken en çok dikkat edilen noktalardan biri de, meslek seçimi yapacak olan kişinin insanlarla olan ilişkisidir. Sosyal, iletişim kurmayı ve çözüm üretmeyi seven insanlar genellikle insanlarla iç içe olabilecekleri mesleklere yönelirken, insanlarla ilişki kurmayı pek sevmeyen, daha küçük ve sakin bir çevreye sahip olan insanlar ise daha çok üretim, tamir, bakım veya servis alanlarında çalışmayı tercih ederler. Siz de nasıl bir insan olduğunuzu düşünerek meslek seçiminize bu açıdan yön verebilirsiniz. Eğer kendi kendinize bu kararı vermekte zorlanıyorsanız çevrenizdeki insanlardan sizi tanımlamalarını isteyerek yardım alabilirsiniz.

 

Önemli olan kendinizi tanımak ve her zaman sevebileceğiniz bir mesleği seçmektir. Hayatınız boyunca vereceğiniz en önemli kararlardan biri olan meslek seçimi, aynı zamanda hayatınızı kazanacağınız, çevrenizi geliştireceğiniz ve yaşamınızı kuracağınız en temel unsur olarak karşınıza çıkacaktır. Geleceğinizi planlarken mesleğiniz bu planın merkezinde olacaktır. Bu nedenle sakin ve mantıklı bir şekilde düşünüp sizin için en doğru olacak kararı vermeniz gerekmektedir.

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Yardım lazım mı? Bize yazın