Y E S

Yükleniyor...

Sınava hazırlık sürecinde öğrencilerin gözünü en çok korkutan şeylerden biri de paragraf sorularıdır. Öyle ki bazı öğrenciler için onlarca matematik ve geometri formülü ezberlemek, sadece okuyup anlaması ve doğru olarak cevaplandırması gereken paragraf sorularından daha kolay gelmektedir. Bunun sebebi, paragraf sorularının hep basit hatalardan dolayı kaçırılması ve aslında doğru cevaba yaklaşıldığı halde sürekli ıskalanmasıdır.

 

Paragraf sorularıyla başa çıkmanın en kesin yolu bol bol kitap okumaktır. Kitap okumak, okuma hızını artırdığı gibi okuduklarınızdan bir anlam çıkarmanızı ve cümleler arasındaki anlam örgüsünü daha net görmenizi sağlar. Paragraf sorularının çözümü için bu önerinin haricinde birkaç öneri daha vermek gerekirse ikinci olarak soru köklerinden bahsedebiliriz.

 

Soru kökleri, o sorunun sizden istediği cevabı en keskin biçimde görebileceğiniz yerdir. Bu nedenle paragrafı okumadan önce soru kökünü okumalı ve paragrafı size ne sorulduğunu bilerek okumalısınız. İlk önce soru kökünü okumadan paragrafı okursanız, soruyu gördüğünüzde tekrar paragrafa dönüp analiz etmeniz gerekecek ve bu da size zaman kaybettirecektir.

 

Soru kökünü ve paragrafı okuduktan sonra, size ne sorulduğundan tamamen emin olarak şıklara geçebilirsiniz. Bu aşamada mutlaka tüm şıkları okuyun. Size doğru cevap gibi gelen bir şıkkı işaretleyip geçer ve diğer şıklara bakmazsanız, büyük bir ihtimalle soruyu yanlış cevaplandırmış olacaksınız. Zira paragraf sorularında iki şık arasında kalmanız olasıdır ve genelde yanlış olan şık size daha önceden sunulur. Bu tuzağa düşmeyin.

 

Bir diğer husus, paragrafla tartışmamak. Evet, soruyla kavga etmeyin. Paragrafta yazanlar her ne olursa olsun, katılmayabilir ya da savunmayabilirsiniz. Siz, sizden istenenlere göre soruyu cevaplayın. Paragrafın dediklerine odaklanın.

 

Uzun paragraflar gözünüzü korkutmasın. Büyük çoğunlukla uzun paragraflar, kısa olanlara göre daha kolay çözülmektedir. Çünkü küçük paragraflar yapıları gereği daha yoğun anlamlara sahiptir. Ancak uzun paragraflarda her ayrıntı gözlerinizin önüne serilmektedir.

 

Bol bol paragraf sorusu çözün ve zamanınızı kontrol etmeyi öğrenin. Paragrafı sadece doğru çözmeniz yetmez aynı zamanda hızlı çözmelisiniz. Bunun için de pratik yapmak zorundasınız. Tamamen kavradıktan sonra paragraf çözmek size çocuk oyuncağı gibi gelecek.

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Yardım lazım mı? Bize yazın