Y E S

Yükleniyor...

Sınav esnasında göstereceğiniz başarının yolu, sınava hazırlık sürecinde uygulayacağınız kurallardan geçmektedir. Eğer doğru bir sınava hazırlık süreci geçirirseniz, sınavın da başarı ile sonuçlanması kaçınılmazdır. Bu nedenle sizi sınava hazırlık sürecinde başarıya taşıması için uygulamanız gereken kuralları, hayatınızın bu döneminde ilke edinmeli ve aksatmadan uygulamalısınız.

 

Her şeyden önce negatif düşünceleri hafızanızdan çıkartıp atmalısınız. Çünkü başarısızlığın en önemli sebebi, sizi pozitif düşüncelerden alıkoyan kötü ve kaygılı düşüncelerdir. Bu yüzden, tüm bunlardan kendinizi arındırmalı ve sürekli olumlu düşünmelisiniz. Yapacağınız sistemli ve verimli çalışma planı da bu olumlu düşüncelerinizi destekler nitelikte olacaktır.

 

Bir diğer yandan hayatınızı da kesinlikle bir düzene sokmalı, hiçbir temel ihtiyacınızı ertelememelisiniz.  Düzenli ve kaliteli bir uyku düzenine sahip olmalı, sağlıklı beslenmeli ve düzenli olarak spor yapmalısınız. Tüm bu alışkanlıklar vücut sağlığınızı koruyacak, buna bağlı olarak da zihninizi güçlendirerek başarıya ulaşmanıza katkı sağlayacaktır.

 

Üzerine düşmeniz gereken bir diğer husus, çalışma programınızdır. Sınava hazırlık sürecinde tam bir motivasyona sahip olsanız bile verimli ve düzenli bir şekilde çalışmadan başarıya ulaşmanız mümkün değildir. Bu nedenle ilk önce ders programınızı oluşturmalı ve eksiklerinizi saptamalısınız. Ardından eksiklerinize ağırlık verecek şekilde çalışmalı ve sınava böyle hazırlanmalısınız.

 

Eksiklerinizi gözden geçirip onların üzerinde çalışırken, neredeyse hiçbir soru kaçırmadığınız konulara nazaran daha fazla zorluk çekeceğinizi ve bu konuları daha uzun süre çalışmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Sonuçta her öğrencinin eksik olduğu ve tamamlamak için diğer öğrencilerden daha fazla çalışması gereken konular bulunmaktadır. Bu konuları tamamlamanız için ihtiyacınız olan şey sabır ve düzenli çalışmadır.

 

Üniversiteye giriş sınavı başta olmak üzere yüzbinlerce adayın yarıştığı onca sınav, en küçük hamleyle en çok adayı eleme stratejisi gütmektedir. Basit hatalardan dolayı sıralamanızın düşmesini istemiyorsanız, test alışkanlığı edinmeli ve tüm soru tiplerine aşina olmalısınız. Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar çok deneyim kazanır ve sınavda da o kadar çok rahat edersiniz. Soru çözmek aynı zamanda bilgilerinizin devamlı taze kalmasını sağlar ve sizi diğer adayların her zaman önüne geçirir.

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Yardım lazım mı? Bize yazın