Y E S

Yükleniyor...

Sınava hazırlık sürecinde her günün hatta her saatin tarif edilemeyecek kadar kıymetli olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Saatlerin bile bu kadar değer kazandığı bir süreçte, her günün yarısını sosyal medyada geçirmek de oldukça mantıksız gözüküyor. Ancak yine de birçok öğrenci, sınava hazırlık sürecinde sosyal medyada vakit geçirmekten kendini alamıyor. Peki bunun bir çözümü var mı? Sınava hazırlanırken sosyal medyaya veda mı etmeliyiz?

 

Aslında sosyal medya hesaplarını tamamen kapatmak, bir çözüm gibi görünse de kısa süre içerisinde sosyal medya hesaplarının kapanmasına rağmen ders çalışma veriminin artmadığını görmek, hayal kırıklığı yaratıyor. Çünkü çalışma verimini artıracak tek şey sosyal medyadan uzaklaşmak değildir. Bir programa bağlı kalmadan, düzensiz olarak ders çalışmak, verimli bir yaklaşım olarak görülmemektedir. Bu nedenle eğer düzenli bir ders programına uymuyor ve verimli ders çalışma yöntemlerini uygulamıyorsanız, sosyal medyayla irtibatınızı kesmenizin size bir faydası olmayacaktır.

 

Sosyal medya hesaplarını tamamen kapatmak yerine gün içerisinde onlara ayırmak istediğiniz zamanı da programınıza ekleyebilirsiniz. Böylelikle hem kendinizi kısıtlamamış hem de ders çalışma sürecinde bir uğraşınızı kaybetmemiş olursunuz. Yasaklanan şeylerin daha çok istenmesi durumu da göz önünde bulundurulduğunda sosyal medya hesaplarını kapatmak, sizin sosyal medyayı daha çok düşünmenize de sebep olabilir.

 

Bir diğer husus, sosyal medyayı kullanma amacınız. Eğer sosyal medyayı arkadaş edinmek, sohbet etmek ve çok beğeni alan paylaşımlar yapmak için kullanmayı amaçlıyorsanız sosyal medya bu süreçte sizin en büyük düşmanınız olacaktır. Çünkü bu amaçlarla kullanılan sosyal medya, size büyük bir vakit kaybettirir. Ancak arkadaşlarınızla iletişime geçmek ve sınav için motive olmak amacıyla sosyal medya kullanıyorsanız bunun sınava hazırlık sürecinde size olumsuz bir etkisi olmayacaktır.

 

Kısacası sosyal medyanın kendisi değil, onun yanlış bir şekilde kullanılması sınava hazırlık sürecinde oldukça zararlıdır. Eğer planlı, programlı bir şekilde ve doğru amaçlarla sosyal medya kullanırsanız bunun sınava hazırlanırken size hiçbir zararı dokunmayacaktır. Önemli olan iradenize sahip çıkıp sosyal medyayı size faydalı olacak şekilde kullanabilmek ve bunu sürdürebilmektir…

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Yardım lazım mı? Bize yazın