Y E S

Yükleniyor...

Üniversite tercihi yapmak sadece okunacak bölümü seçmek değil aynı zamanda bir ömür boyunca yapılacak mesleği de seçmek anlamına geliyor. Durum böyle olunca üniversite tercihlerine oldukça özen gösterilmesi gerekiyor, çünkü yanlış yapılan bir tercih üniversite hayatının yarıda kalmasına ya da üniversite sonrası çalışılan işte mutsuz olunmasına sebep olabiliyor. Tüm bu ihtimaller bir arada düşünüldüğünde, üniversite tercih döneminin endişeli, kaygılı, heyecanlı ve stresli bir dönem olduğunu söylemeden geçmek olmaz. Ancak her şeye rağmen, en doğru tercih sizin yapacağınız tercihtir. Bu nedenle ailenizin, öğretmenlerinizin ve arkadaşlarınızın fikirlerini alarak bu konuyu onlara açsanız bile son aşamada kararı kimseye bırakmamalısınız.

 

Üniversite tercihleriyle ilgili en doğru bilinen yanlışlardan biri de rehber öğretmenlerinin üniversite tercihi yaptığıdır. Rehber öğretmenleri tercihleriniz doğrultusunda size ancak yol gösterip fikir verebilir ancak onlar ne sizin adınıza tercih yapabilirler ne de böyle bir sorumluluğu alırlar. Siz tercih etmek istediğiniz bölümleri rehber öğretmeninize danışabilir, ondan birkaç bölümü karşılaştırmasını isteyebilirsiniz. Ancak üniversite tercihi, sadece sizin elinizde olan bir karardır.

 

Peki üniversite tercih sürecinde nasıl hareket etmelisiniz?

 

Öncelikle YÖK tarafından yayımlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu’na dikkatli bir şekilde göz gezdirip tercih etmek istediğiniz bölümleri işaretlemekle işe başlayabilirsiniz. Bu aşamada tercih etmek istediğiniz bölümlere ait herhangi bir özel şart, burs imkânı vs. varsa onları da not etmeyi unutmayın.

 

Her üniversite tercih sürecinde öğrenciler arasında dolaşan “puanlar kayacak” söylentisi aslında o kadar da yersiz bir söylenti değildir. Zira, sınavın geçen seneye göre zor yapıldığı bir sene, geçen sene 10 binden öğrenci alarak kapatan bölümün sıralaması 15-20 binlere düşebilir. Bu nedenle tercihlerinizi her zaman için sıralamanızın 10 bin üzerinden yaparak başlamakta fayda vardır. Bu bölümler puanınızın üzerinde olsa da şansınızı denemek kötü bir değil. Bu aşamada yeni açılan ve taban puanı belli olmayan bölümleri yazarak da şansınızı arttırabilirsiniz.

 

İlk birkaç sıraya puanınızın üstünde bölümler yazdıktan sonra puanınızla eşdeğer bölümleri, verdiğiniz önem ve isteğiniz doğrultusunda sıralayın. Bu aşamada “ölü tercih” yapmamaya özen gösterin. Ölü tercih, kendisinden sonraki tercihleri saf dışı bırakan tercihtir. Eğer 6. Tercihinizin sıralaması 15 bin, 7. Tercihinizin sırası 12 bin ise, 6. Tercihiniz “ölü tercih” olacaktır. Zira, sistem sizi belki de 7. Tercinizi kazanma ihtimaliniz varken, 6. Tercihinize yerleştirecektir. Bu nedenle, yazdığınız bölümlerin sıralamasından emin olun.

 

Hayallerinizin peşinden giderek ömür boyu keyifle yapacağınız mesleği seçmek için sakin olun ve iyi düşünün. Her zaman için tercih döneminde şans faktörünün önemli olduğunu hatırlayın ve kendin şansınızı denemekten çekinmeyin. Mutsuz olacağınızı düşündüğünüz bölümleri tercih ederek, başka hayallerin gerçekleşmesine engel olmayın. Gerekirse, üniversiteye girmek için bir sene daha çalışın ama asla hayallerinizin peşini bırakmayın.

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Yardım lazım mı? Bize yazın