Y E S

Yükleniyor...

Neredeyse her sene değişen sınav sistemi, değişen katsayıları, eklenip çıkarılan konuları ve yeni puan hesaplama formüllerini de beraberinde getiriyor. Birçok öğrenci sınava girmeden önce yapabilecekleri tahmini netler üzerinden, tahmini bir puan hesaplayarak hedeflerine ne kadar yaklaştıklarını da gözlemleme imkanına sahip oluyorlar. Peki değişen yeni sistemde puanlar nasıl hesaplanacak?

 

İki aşamalı olarak yapılacak olan üniversiteye giriş sınavı TYT ve AYT isimleriyle iki ayrı oturum olarak düzenlenmektedir. İki sınavdaki ders ağırlıklarına bakıldığında Türkçe ve Matematik derslerinin %33, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimlerinin ise %17’şer pay aldığı görülmektedir.

 

Önceki YGS yerine getirilen TYT’de soru sayılarında azalmaya gidilmiştir. Aynı zamanda daha önceki sınav olan YGS sonrası açıklanan altı farklı puan türü, TYT’de tek türe indirilmiştir. Adayların TYT puanları tek bir formülle açıklanmakta ve dileyen adaylar bu puanlarıyla üniversitelerin önlisans programlarına başvurabilmektedir. TYT’de çözülen tüm sorular puan olarak eşit getiriye sahiptir. Bu da değişen sınav sisteminin en belirgin özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Standart sapmalar hariç olmak üzere tahmini olarak TYT’de Türkçe ve Matematik soruları 3,3, Fen ve Sosyal bilimler soruları 3,4 puan üzerinden hesaplanmakta, ardından ortaya çıkan puan ÖSYM’nin verdiği 100 taban puana eklenerek ham puan elde edilmektedir. Bu puan üzerine de OBP’nin eklenmesiyle adayın net TYT puanı ortaya çıkmaktadır. Ortaöğretim Başarı Puanı olarak da bilinen OBP’nin hesaplama formülü ise Lise mezuniyet notu x 0.6 olarak hesaplanmaktadır.

 

Örneğin, tüm sorulardan toplam 250 puan toplamış bir adayın OBP notu da 65 olsun.

Bu adayın TYT puanı 100 + 250 + 65 = 415 Puan olarak hesaplanmaktadır.

 

Üniversiteye giriş sınavının ikinci ayağı olan AYT’de ise puanlar her bölüm için farklı olarak hesaplanmaktadır. AYT’de yapılan netlerin katsayısı:

 

Sayısal için: Matematik: 3,  Fizik 2,85, Kimya 3,07, Biyoloji ise 3,07 ile çarpılmaktadır.

 

Eşit Ağırlık için: Matematik 3, Edebiyat 3, Tarih-1 2,8, Coğrafya-1 ise 3,33 ile çarpılmaktadır.

 

Sözel adayların notları hesaplanırken Edebiyat 3, Tarih-1 2,8, Coğrafya-1 3,33, Tarih-2 2, 91, Coğrafya-2 2,91, Felsefe 3, Din Kültürü ise 3,33 ile çarpılmaktadır.

Diğer Yazılar

1 Yorum

Yorum Yap

Yardım lazım mı? Bize yazın