Y E S

Yükleniyor...

COVID-19 salgınıyla birlikte Türkiye’de eğitim-öğretim kurumları online eğitim sistemine geçti. Ancak uzaktan eğitim olarak uygulanan bu sistem, aslında altyapı açısından ne kadar büyük eksiklikler olduğunu ortaya koydu. Buna ek olarak öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin de uzaktan eğitim sistemi için yeterince hazır olmadığı da ortaya çıktı. Uzaktan eğitimde yaşanan en önemli sorunlar, gelecek dönemde bu eğitim şeklinin iyileştirilmesi için hangi adımların atılabileceği konusunda bir temel sağlıyor.

Uzaktan Eğitimde Yaşanan En Önemli Sorunlar

Uzaktan eğitimde yaşanan en önemli sorunlar hem öğrenciler hem de öğretmenler tarafından hissedildi. Sisteme alışmak önemli bir sorun olarak düşünülse de altta yatan daha önemli problemler var.

1. İnternet Bağlantısı Sorunları

Uzaktan eğitim sistemlerinde yaşanan en önemli sorun aslında sistemden bağımsız bir şekilde ortaya çıktı. İnternet bağlantısı sorunları, özellikle Türkiye’nin köy, kasaba ve ilçe gibi daha küçük yerleşim yerlerinde karşılaşan problemler arasında yer alıyor. İnternet bağlantısının yavaş veya kesintili olması, öğrencilerin EBA sistemine ve okulların kendi uzaktan eğitim sistemine bağlanmasını zorlaştırdı.

2. Sisteme Erişme Sorunları

Diğer bir sorun ise uzaktan eğitimin ilk dönemlerinde ortaya çıktı. Sisteme erişmekte zorlanan öğrencilerin bazıları canlı derslere katılamadı. Aynı anda yüzlerce kişinin tek bir sisteme bağlanması, sistem üzerinde yükü arttırarak erişim sorunlarına yol açtı. Bu durum ilk aşamada uzaktan eğitimde yaşanan en önemli sorunlar arasında yer alsa da yeni dönemle birlikte altyapı iyileştirmeleriyle bu sorun çözüme kavuşturuldu.

3. Öğretmenlerin Deneyim Eksikliği

Öğretmenlerin online sistemleri ve uzaktan eğitim sistemlerini kullanmaktaki deneyimsizliği de ilk aşamada ortaya çıkan sorunlar arasında yer aldı. Ancak öğretmenler kısa sürede yeni normal sürece adapte olarak yüz yüze eğitim gibi yüksek verimlilikle ders işlemeye başladı.

4. Uzaktan Eğitimde Materyal Eksikliği

Uzaktan eğitime uygun hazırlanan ders materyali eksikliği de diğer bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Uzaktan eğitim sistemlerinin okullara kurulmasıyla birlikte bu sorun ortadan kalktı. Zoom gibi sistemler, öğretmenlerin tüm sınıfla belge paylaşmasına izin veriyor.

5. Öğretmen-Öğrenci Arasında Etkileşimin Olmaması

Uzaktan eğitimde yaşanan en önemli sorunlar arasında öğretmen-öğrenci arasındaki etkileşim sorunları da yer alıyor. Her ne kadar yüz yüze eğitim gibi olmasa da uzaktan eğitim öğrencilerin eğitim sürecine devam etmesine izin veriyor.

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Yardım lazım mı? Bize yazın