Y E S

Yükleniyor...

Tüm dünyayı kasıp kavuran COVID-19 pandemisi, Türkiye’de ciddi bir yayılma gerçekleştirdi. Bu nedenle eğitim dahil olmak üzere hayatın birçok alanında aksamalar yaşandı. Uzaktan eğitim, öğrencilerin eğitim hayatının aksamasının önüne geçmek için harika bir çözüm. Bu süreçte kullanılan Zoom tabanlı sistemler, hem öğretmenler hem de öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Peki uzaktan eğitimde Zoom’un faydaları nelerdir?

Zoom Nedir?

Zoom, kullanıcıların online olarak sesli ve görüntülü görüşme ve toplantı yapmasına izin veren bir uygulamadır. Uygulama, farklı cihazlar üzerinde rahatlıkla kullanılabilir. Toplantı süresi belirleme özelliğinden dolayı toplantıların yanı sıra uzaktan eğitim süreçlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Uzaktan Eğitimde Zoom Kullanımı

Uzaktan eğitime geçen okullar, Zoom gibi uygulamaları kullanarak uzaktan eğitim sistemlerine sahip olmalıdır. Okul eğitim platformu veya EBA’ya entegre edilen sistemler, eğitimin kesintisiz olarak devam etmesine izin verir.

Uzaktan Eğitimde Zoom’un Faydaları

Bilgisayar üzerinden eğitim verirken birçok sistem mevcuttur. Ancak uzaktan eğitimde Zoom’un faydaları nedeniyle Zoom özellikle bu salgın döneminde en çok tercih edilen sistem olmuştur.

Kurulumu ve Kullanması Kolaydır

Zoom sadece birkaç saniye içinde kurulup kullanıma hazır olur. Bu video konferans aracının indirilmesi, okulda bulunan uzaktan eğitim altyapısına bağlanmak için yeterlidir. Kalan tüm işlemler Zoom ara yüzü üzerinden gerçekleştirilebilir.

Tek Bir Platform Birçok İşlevi Sunar

Platform sadece uzaktan eğitim için değil aynı zamanda toplantı düzenlemek ve her türlü video konferans işlerini halletmek için de kullanılır. Ayrıca video ile görüşmeye ek olarak sadece sesli görüşme imkanı da bulunur. Sınıf ortamında öğrenciler ise çok fazla gürültü olmasını önlemek için ses özelliğini kapatarak sadece görüntü ile online sınıfa bağlanabilirler.

Farklı Cihazlardan Bağlanma İmkanı Sunar

Uzaktan eğitimde Zoom’un faydaları arasında farklı cihazlardan bağlanma imkanı da yer alır. Öğretmenler ve öğrenciler bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi cihazları kullanarak sisteme bağlanabilir. Bu da öğretmenlere ve öğrencilere esneklik sunar.

Eğitimin Aksamadan Yapılmasına İzin Verir

Zoom, video ile görüşme yapma özelliği sayesinde eğitimin aksamadan devam etmesine izin verir. Gerekli durumlarda öğretmenler ders materyallerini sistem üzerinden paylaşarak öğrencilerin katılımını sağlayabilir. Uzaktan eğitimde Zoom’un faydaları sayesinde herkes için önemli olan eğitim kesintisiz olarak devam edebilir.

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Yardım lazım mı? Bize yazın